Η ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ ΤΕΝΙΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΥΡΩΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗΣ ΖΩΝΗΣ ΓΙΑ ΤΟ FEDCUP 2019

Κυριακή 10/2/2019

Την 3η θέση στον Α' όμιλο του Fed Cup που πραγματοποιήθηκε στο Μπαθ της Αγγλίας κατέλαβε η Ελλάδα.

Η Εθνική ομάδα γυναικών κέρδισε με 2-1 τη Σλοβενία στο τελευταίο της παιχνίδι και έτσι παρέμεινε στο Group 1 (πρώτη κατηγορία) της Ευρωαφρικανικής Ζώνης.

Στον 1ο αγώνα της Παρασκευής (8.2) η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου κέρδισε με 7-6, 5-7, 6-3 την Kaja Juvan ενώ η Μαρία Σάκκαρη έδωσε τη 2η νίκη για την Ελλάδα έναντι της Σλοβενίας.

Η Σάκκαρη αν και έχασε το 1ο σετ με 6-4 κέρδισε στη συνέχεια με 6-4, 6-3 και πήρε μια σπουδαία νίκη!

Στο διπλό η Σλοβενία μείωσε σε 2-1. Οι Potocnik-Radisic κέρδισαν με 6-0, 6-0 το ελληνικό δίδυμο Γραμματικοπούλου-Σάκκαρη.

Η τελική βαθμολογία του Α' Ομίλου:

1. Μεγάλη Βρετανία 3-0 (8-0)

2. Ουγγαρία 2-1 (5-3)

3. Ελλάδα 1-2 (3-6)

4. Σλοβενία 0-3 (1-8).

To Σάββατο 9 Φεβρουαρίου η Εθνική Ελλάδος Τένις Γυναικών κατέλαβε την 6η χάνοντας από Τουρκία με 2-1 από τον Β΄ Όμιλο για 1η κατηγορία της Ευρωαφρικανικής ζώνης του Fed Cup για τις θέσεις 5-8 σε αγώνα κατάταξης.

Σε αυτό το παιχνίδι η Εθνική Ελλάδος Τένις Γυναικών αναγκάστηκε να αγωνιστεί με πολλά προβλήματα. Αρχικά η Δέσποινα Παπαμιχαήλ αντιμετώπισε την Ιπέκ Σοϊλού και τη νίκησε με 3-6, 6-2, 6-2.

Στη συνέχεια η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου τέθηκε απέναντι στην Μπερφού Τσενγκίζ. Όμως η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε πυρετό , έτσι πριν ολοκληρωθεί το 1ο σετ κι ενώ έχανε 3-5, αναγκάστηκε να εγκαταλείψει.

Μοιραία δεν μπορούσε να αγωνιστεί ούτε στο διπλό κι έτσι επιστρατεύθηκε αναγκαστικά η Άννα Αρκαδιανού, η οποία ήταν τραυματίας στον καρπό από το ματς με την Βρετανία. Η 17χρονη τενίστρια μαζί με την Δέσποινα Παπαμιχαήλ, το πάλεψαν και στα δύο σετ όσο μπορούσαν με αντίπαλες τις Μπερφού Τζενγκίζ και Ιπέκ Οζ, αλλά έχασαν με 7-6 (6) και 6-4.

Πάντως αυτή η ήττα της Εθνικής Ελλάδος Τένις Γυναικών από την αντίστοιχη εθνική της Τουρκίας με αυτά τα προβλήματα δεν δείχνει την πραγματικότητα για την Εθνική Ελλάδος Τένις Γυναικών σε εκείνο το παιχνίδι γιατί η Εθνική μας ομάδα είναι πολύ ανώτερη ομάδα από αυτή της Τουρκίας.