Τρίτη 11/4/2017

Απίστευτο και όμως αληθινό για τα ελληνικά δεδομένα!

Ο Βαγγέλης Γαλιατσάτος νίκησε τον Πύρρο Δήμα!

Συγκεκριμένα...

Ο Βαγγέλης Γαλιατσάτος από την Κεφαλλονιά, 17 χρονών, κατάφερε και σήκωσε 316 κιλά στο σύνολο (144 κιλά στο αρασέ και 172 κιλά στο ζετέ) αγωνιζόμενος στην κατηγορία των 94 κιλών. (91.07 κιλά σωματικό βάρος) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παίδων Άρσης Βαρών που έγινε στην Μπανγκόκ της Ταϊλάνδης και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο ενώ μπορούσε να κατακτήσει ακόμα και το χρυσό μετάλλιο. Για την ιστορία, το χρυσό μετάλλιο το κατέκτησε ο Βούλγαρος Χρίστο Ντιμιτόφ με 321 κιλά στο σύνολο (145 κιλά στο αρασέ και 176 κιλά στο ζετέ) και την τρίτη θέση με χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ουζμπέκος Αλεξάντρ Λι με 311 κιλά στο σύνολο (138 κιλά αρασέ και 173 κιλά στο ζετέ).

Όμως η διάκριση του Βαγγέλη Γαλιατσάτου που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο είχε μεγάλη σημασία και αξία:

-Η Εθνική Ελλάδος Παίδων Άρσης Βαρών εκπροσωπήθηκε μόνο με έναν αθλητή τον Βαγγέλη Γαλιατσάτο που κατέκτησε 2 ασημένια μετάλλια στο αρασέ και στο σύνολο!

-Στην Μπανγκόγκ της Ταϊλάνδης ταξίδεψε με τα έξοδα της οικογένειάς του για να αγωνιστεί στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παίδων Άρσης Βαρών καθώς η Ελληνική Ομοσπονδία Άρσης Βαρών δεν του τα κάλυπτε!

-Με την δεύτερη θέση που πήρε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παίδων Άρσης Βαρών στην Μπανγκόγκ της Ταϊλάνδης σημειώσε και πανελλήνιο ρεκόρ αφού κατέριψε την επίδοση του Τάσου Τριανταφύλλου που υπήρχε από το 2004!

-Στον αγώνα κέρδισε και τον Αμερικανό Νίκολας Μπρέιμπλ που κατατάχτηκε 7ος στην συνολική κατάξη που αγωνίστηκε υπό τις οδηγίες του Πύρου Δήμα, που παραμένει μέλος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Άρσης Βαρών!

-Tην μεγάλη κόντρα ανάμεσα στην Ελληνική Ομοσπονδία Άρσης Βαρών (της οποίας ο Πύρρος Δήμας υπήρξε για πολλά χρόνια πρόεδρος και τώρα είναι Τεχνικός Διευθυντής στην Αμερικανική Ομοσπονδία της Άρσης Βαρών ενώ εξακολουθεί να είναι και μέλος της διοίκησης της ΕΟΑΒ!) και τον Νίκο Γαλιατσάτο, προπονητή και πατέρας του Κεφαλονίτη αθλητή που ήταν και παλιός πρωταθλητής του αγωνίσματος, τον οποίο μάλιστα η Ελληνική Ομοσπονδία Άρσης Βαρών έχει τιμωρήσει με στέρηση της φιλάθλου ιδιότητας. Άλλωστε ο ίδιος ο Νίκος Γαλιατσάτος, έχει μιλήσει ανοιχτά για την κόντρα του και με τον ίδιο τον Πύρρο Δήμα.

Πάντως, το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησε ο Βαγγέλης Γιαλατσάτος στο Μπανγκόκ της Ταϊλάνδης μοίρασε χαμόγελα και υπερηφάνεια σε όλους τους εμάς τους Έλληνες και συνεχίζει με στόχο την επόμενη μεγάλη διοργάνωση.

Επίσης έδωσε μια ακόμα μεγάλη χαρά ο Βαγγέλης Γιαλατσάτος σε όλους εμάς τους Έλληνες που αγωνίστηκε όπως θα δείτε στις φωτογραφίες με το αληθινό, σωστό, γνήσιο σήμα-Εθνόσημο που συμβολίζει την ελληνική σημαία στην εμφάνισή του γνωστής αθλητικής εταιρείας όπου αυτό το σήμα-Εθνόσημο που συμβολίζει την ελληνική σημαία είναι το πιο δημοφιλέστατο σήμα που υπάρχει στο διαδίκτυο (τα υπόλοιπα είναι γνωστά όσο αφορούν το σήμα, όσοι κατάλαβαν... κατάλαβαν).