ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ

Ας θυμηθούμε την πιο πολυσυζητημένη φάση στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου.

Το γκολ του Ντίεγκο Μαραντόνα που μπήκε με… «το χέρι του θεού» στον αγώνα Αργεντινή-Αγγλία στο Μουντιάλ του Μεξικού το 1986.

Πριν γίνει το παιχνίδι Αργεντινή-Αγγλία για τα προημιτελικά του Μουντιάλ του Μεξικού ας θυμηθούμε κάτι από το παρελθόν για την κόντρα που είχαν μεταξύ τους οι εθνικές ομάδες.

Όλα ξεκίνησαν το 1966 και στο Μουντιάλ εκείνης της χρονιάς στην Αγγλία.

Πάλι οι δύο χώρες αναμετρήθηκαν και παρότι η Αργεντινή ήταν πολύ ανώτερη, αποκλείστηκε από τους διοργανωτές, με τον Γερμανό διαιτητή να είναι ο πρωταγωνιστής κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης και να «σπρώχνει» τα «λιοντάρια».

Αποκορύφωμα, η άδικη αποβολή του αρχηγού της «αλμπισελέστε», Αντόνιο Ραντίν. Το τελικό σκορ ήταν το 1-0 για την Αγγλία χάρη σε γκολ του Xερστ στο 78' και να προκαλέσει τις αντιδράσεις των παικτών της Αργεντινής. Παρά την προφανή αδικία, ο τεχνικός των γηπεδούχων, Αλγ Ράμσεϊ στο τέλος του αγώνα αποκάλεσε τους Αργεντινούς «ζώα».

Το 1982, υπήρχε διαμάχη μεταξύ των δύο χωρών για τα Νησιά Φόκλαντ, 4 μήνες πριν γίνει το παιχνίδι μεταξύ Αργεντινής-Αγγλίας στις 22 Ιουνίου 1986 για τα προημιτελικά που θα δούμε παρακάτω. Το εν λόγω σύμπλεγμα γεωγραφικά ανήκει στο Νότιο Ατλαντικό Ωκεανό, αλλά το συγκεκριμένο σημείο θεωρούταν βρετανική διοικητική επικράτεια. Τον Απρίλιο εκείνης της χρονιάς η Αργεντινή έστειλε στρατό να κάνει κατάληψη στα Νησιά και η Αγγλία απάντησε με στόλο και κατάφερε να τα κάνει δικά της τον Ιούνιο. Ο απολογισμός ήταν 649 νεκροί Αργεντίνοι και 258 Άγγλοι.

Αυτά έγιναν στο παρελθόν για την κόντρα που είχαν η Αργεντινή με την Αγγλία πριν γίνει η μεταξύ τους αναμέτρηση για τα προημιτελικά του Μουντιάλ του Μεξικού.

Η μεγάλη στιγμή έρχεται για την Αργεντινή. Έχοντας νεκρούς συμπατριώτες, πληγωμένο εγωισμό και όντας έτοιμοι για εκδίκηση, οι Αργεντινοί σχεδόν... πανηγύρισαν στο άκουσμα της κλήρωσης με την Αγγλία.

Το παιχνίδι διεξάγεται στις 22 Ιουνίου 1986. Ήταν για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Αργεντινή ήθελε πάση θυσία την πρόκριση. Ναι, το Μουντιάλ ήταν ο στόχος της, αλλά σε εκείνο το παιχνίδι είχε περάσει σε δεύτερη μοίρα. Ο Κάρλος Μιλιάρντο και οι δώδεκα ποδοσφαιριστές που χρησιμοποίησε, αγωνίστηκαν για την τιμή της πατρίδας τους. Ηγέτης, φυσικά, ο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα.

Α΄ Ημίχρονο. Στα πρώτα λεπτά, φάνηκε και οι δύο ομάδες να ξεκινούν νευρικά, με πολλές χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν. Η καλύτερη φάση για την Αγγλία ήταν στο 13ο λεπτό. Στη συνέχεια, η Αργεντινή άρχισε να κυριαρχεί στην κατοχή της μπάλας, με αρκετές ευκαιρίες (πολλές από τις οποίες έγιναν από τον Μαραντόνα), που όμως σταματούσαν πάνω στην αγγλική άμυνα. Το ημίχρονο έληξε 0-0.

Β΄ Ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτό που θα σημάδευε το παιχνίδι.

Στο 51΄ λεπτό (στο 6ο λεπτό) του δευτέρου ημιχρόνου ύστερα από λανθασμένο γύρισμα του Βρετανού ποδοσφαιριστή Στηβ Χότζ, ο Μαραντόνα έτρεξε προς την μπάλα. Ο τερματοφύλακας της Αγγλίας, Πίτερ Σίλτον, αντέδρασε εγκαίρως με έξοδο και ήταν σε σαφέστατα πλεονεκτικότερη θέση προς την μπάλα. Την τελευταία στιγμή όμως, ο Μαραντόνα σήκωσε το αριστερό του χέρι και πρόλαβε την μπάλα, στέλνοντάς την στα δίχτυα. Ο Τυνήσιος διαιτητής Αλί Μπιν Νάσερ δεν είδε την παράβαση και καταλόγισε το γκολ ως έγκυρο!!!

Στο 54' όμως, μόλις τρία λεπτά μετά, ο Μαραντόνα σημείωσε το γνωστό ως «Το Γκολ του Αιώνα».

Ο Χέκτορ Ενρίκε έδωσε την μπάλα στον Μαραντόνα, 10 μέτρα πίσω από την μεσαία γραμμή του γηπέδου, μέσα στο δικό τους μισό γήπεδο. Τότε ο Μαραντόνα ξεκίνησε μία ξέφρενη πορεία, στην οποία έτρεξε 60 μέτρα σε 10 δευτερόλεπτα, περνώντας 5 Άγγλους παίκτες: τους Χοτζ, Μπίρτσλι, Rιντ, Μπούτσερ και Φένγουικ. Φτάνοντας στην μικρή περιοχή, ο Μαραντόνα πλάσαρε και τον τερματοφύλακα της Αγγλίας, Peter Shilton, και έκανε το 2-0.

Η Αργεντινή μετά έδειξε εμφανή κόπωση και οι Άγγλοι κυριάρχησαν στο γήπεδο και ξεκίνησαν σκληρή αντεπίθεση, με πολλές φάσεις. Στο 80' ο Γκάρι Λίνεκερ μείωσε σε 2-1 και στα τελευταία λεπτά όλοι σχεδόν οι παίκτες της Αγγλίας βγήκαν στην επίθεση στην προσπαθειά τους να ισοφαρίσουν ρισκάροντας την άμυνά τους με αποτέλεσμα να δημιουργήσει φάσεις η Αργεντινή.

Ο χρόνος δεν έφτασε. Η Αργεντινή νίκησε 2-1 την Αγγλία και πέρασε στην 4άδα. Στην 4άδα αντιμετώπισε το Βέλγιο και νίκησε με 2-0 και στην συνέχεια έφτασε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου που κατέκτησε νικώντας την Δυτική Γερμανία με 3-2.

Στη συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα ο Ντίεγκο Μαραντόνα δήλωσε γα το γκολ ό,τι μπήκε: «Λίγο με το κεφάλι του Μαραντόνα και λίγο με το χέρι του Θεού» αφήνοντας στην ιστορία το συγκεκριμένο τέρμα με το συγκεκριμένο όνομα.

Ο Μαραντόνα πολύ αργότερα δήλωσε το εξής: «Περίμενα τους συμπαίκτες μου να με αγκαλιάσουν, αλλά κανείς δεν ήρθε… Τους είπα: Ελάτε να με αγκαλιάσετε αλλιώς ο διαιτητής δε θα το μετρήσει».

Αυτή ήταν η ιστορία του γκολ του Ντιέγκο Μαραντόνα που είναι γνωστό ως «το χέρι του θεού».